Jak hrát golf
Jak hrát golf

Jak hrát golf

Golf je skvělá hra pro lidi všech věkových kategorií. Není nad to, vyrazit s partou kamarádů a strávit celý den odpalováním míčků. Trénink, čerstvý vzduch, přátelé a spoustu zábavy – to je golf!

Cílem golfu je postupně vložit do každé jamky na hřišti malý míč s dlouhým nástrojem (nazývaným hůl). Hra se obvykle hraje na 9 nebo 18 jamkách. Poté, co poslední hráč zasáhne míč do poslední jamky, hra končí výpočtem skóre.

V golfu se hraje na co nejmenší počet bodů. Golfista získá 1 bod pokaždé, když se jeho hůl dotkne míče. To znamená, že vítězem je hráč, kterému se podaří zasáhnout všechny jamky, jednu po druhé, s nejmenším počtem úderů. Při výpočtu výsledku používáme několik pevných výrazů: 

Par: Jedná se o konstantní a předem stanovený standard pro každou jamku, který představuje počet úderů, které by se měly za ideálních okolností hrát pro každou jamku. Říká se, že úspěšní hráči „hrají v paru“. 

Bogey: Výkon Bogey je o jedno ráno vyšší než par (a tedy horší). Pokud je výsledek o dva údery vyšší než par, nazývá se to „dvojité bogey“, pokud o tři údery, pak se nazývá „trojité bogey“ atd. 

Birdie: Na druhou stranu je birdie, vyšší než par. Proto „jeden pod par“. 

Eagle: Výsledek toho, že hráč udělal dvě rány v jamce s parem 4 nebo více.  Se skórem  3 rány pod parem se v evropských podmínkách nazývají „Double Eagles“ nebo „Albatross“.

Hole-in-One: Nastane, když hráč zasáhne míč z odpaliště (výchozí pozice) do jamky pouze jedním odpalem.

Každá hůl je odlišná a má jiné fyzické uspořádání, protože je každá hůl určená pro různé typy ran nebo různé typy švihu. Schopnost správně rozlišit, kterou hůl zvolit a kterou ránu v které situaci dát, lze získat pouze v průběhu času. Základní rozdělení je však relativně jednoduché: 

Dřevo má širokou hlavu a je obvykle vyrobeno z lehkých materiálů, jako je dřevo nebo lehký kov. Používají se hlavně pro střelbu na velké vzdálenosti. Tento typ výstřelu z odpaliště se někdy nazývá „drive“, takže název nejdelšího dřeva je „driver“.

Železo je užší a těžší než dřevo, typickým materiálem je kov (ocel a různé směsi). Používají se hlavně na krátké a střední rány.

Putter je speciální hůl používaná na greenu a vyžaduje přesnou kontrolu směru a rychlosti. Míč se již nepohybuje ve vzduchu, ale kroutí se po zemi. Pro tyto účely je hůl tvarována a správně vyvážena.

Hřiště je členěno na:

Odpaliště Místo, kde se na jamce zahajuje hra

Fairway: Oblast s nízkou trávou mezi odpalištěm a greenem. 

Rough: Začíná za hranicemi fairwaye, je trasa méně udržovaná a vegetace je zde vyšší a hustá. 

Green: Samotná jamka se nachází na greenu. 

Překážky: Dobře navržené a rozmístěné prvky, pokud se míč zasekne, stane se komplikovaným. Obvykle se jedná o písečné bariéry (zvané bunkry) a vodní plochy různých tvarů.

About Frantisek Honsa

Většinu svého volného času trávím na greenu. Je to možnost užít si skvělou zábavu a ještě při ní narazit na zajímavé lidi. Pokud potřebujete parťáky pro hru, neváhejte se mi ozvat a jistě něco vymyslíme.

Check Also

Hodnocení 20 nejlepších golfových hřišť

Ahoj všichni!

Vítejte ve WordPressu. Toto je náš první příspěvek. Postupně začneme s tvorbou golfového webu.